İstanbul’da Kürtçe kursları artıyor: Sonbaharda hangi kurumlar ders veriyor?

İstanbul’da milyonlarca Kürt yaşıyor. Anadilde eğitimin verilmediği Türkiye’de binlerce kişi kurslar aracılığıyla Kürtçe öğreniyor. Bu kursların başında İstanbul Kürt Enstitüsü geliyor. Kürtçe yasağı 1991’de kaldırıldıktan sonra 1992’de İstanbul Kürt Enstitüsü kuruldu. Okullarda anadilde eğitim yasağı devam ederken, İstanbul Kürt Enstitüsü Kürtçe kurslar açarak ders vermeye başladı. Enstitü kurulduğu günden bugüne kadar 20 bini aşkın kişiye Kürtçe kurs verdi.

İSMEK’TE KÜRTÇE BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

İstanbul Kürt Enstitüsü’nün ardından 2020’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Enstitü İstanbul İSMEK kurslarında Yaşayan Diller ve Lehçeler çatısı altında Kürtçe dersler dahil edildi. Bu kurslara Kurmancî’nin yanına daha sonra Zazakî dersleri de eklendi. Üçüncü yılını tamamlayacak İSMEK’te Kürtçe kurslarında yaklaşık iki bin kişi ders aldı.

ÖZEL DERS ALANLAR DA VAR

İstanbul Kürt Enstitüsü ve İSMEK dışında özel ders alan kursiyerlerin sayısı da arttı. Bir çok Kürtçe öğretmeni, kurslara gelemeyen veya iş saatlerinden dolayı kayıt olamayan kursiyerlere kendi programlarına göre ders veriyor. Kürtçe ders veren kurumlar yüz yüze ve çevrimiçi seçeneklerini de katılımcılara sağlıyor.

KÜRTÇE ÖĞRENME KURSLARI BAŞLADI

Sonbahar sezonunun açılmasıyla birlikte Kürtçe kurs başvuruları da açıldı. İstanbul Kürt Enstitüsü, 3 Ekim’de Kurmancî, Zazakî ve Soranî olmak üzere üç lehçede başvuruların açıldığını duyurdu.

‘DİYARIN DİLLERİ’

İstanbul Kıraathane Edebiyat Evi, yayınladığı duyuruda Kürtçe derslerine devam ettiğini açıkladı. Edebiyat Evi tarafından yapılan açıklamada, “Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nin ‘Diyarın Dilleri Programı’ Sonbahar sezonumuzda da devam ediyor. İstanbul Edebiyat Evi kapılarını açarken asla tek renkli, tek sözlü, tek sesli bir mekân olmaması hayalini kurmuştuk. 2023 Sonbahar sezonumuzda bu diyarda tomurcuklanan diller, evimizde yankılanmaya devam edecek. Diyarın Dilleri programımız kapsamında Kurmancî’den sonra Zazaca’yı da başlatmaktan mutluyuz. Kürtçe derslerimiz Sîpan Haco’nun rehberliğinde, 10 hafta boyunca üç çevrimiçi, bir yüz yüze atölye olarak gerçekleşecek” ifadelerine yer verildi.

Edebiyat Evi, 5 Ekim’de yayınladığı açıklamada, Kürtçe kurs başvurularının yüz yüze ve çevrim içi seçenekleriyle başvuruya açıldığını duyurdu.

İSMEK’TE BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Enstitü İstanbul İSMEK kurslarında ise Eylül ayında başlayan başvurular devam ediyor. Başvurular buradan yapılabilir.

İSMEK’te Kürtçe kurs başvuruları devam ediyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x