Seçimlerden sonra halka arzlar hızlandı… BIST 100 seçim sonrası dolar cinsinde yüzde 27.1 yükselişe imza attı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra halka arzlar hızlandı. Bu yıl 30 şirket halka arz edildi halka arz büyüklüğü 42 milyar 245 milyon lira oldu. 8 ayda gerçekleşen 30 halka arzın 14’ü ise cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlanmasıyla birlikte son üç ayda gerçekleşti. Haziran, temmuz ve ağustos aylarındaki 14 halka arzın toplam büyüklüğü ise 19 milyar 131 milyon lira seviyesinde. Halka arzlar hızlanırken borsa da yerinde saymadı. Borsa İstanbul endeksleri son üç ayda TLcinsi hızlı artış gösterirken dolar cinsi de kayda değer getiri sağladılar. Ancak BIST 100 endeksi seçim sonrası dolar cinsi yüzde 27,1. halka arz endeksi yüzde 60,9 yükselişe imza attı.

Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın haberine göre Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası değişen ekonomi yönetimi, değişen para politikası ve sadeleşme adımları Borsa İstanbul’da da karşılığını buldu. BIST 100 endeksi son üç ayda TL cinsi yüzde 63 getiri sağladı. BIST100 endeksi dolar cinsi 298.27 dolara çıktı. Yakın tarihli zirvesi ise bu yılın başındaki 302.52 dolar. 4 Kasım 2010’da BİST100 endeksinin dolarcinsi değeri 508.46 dolar idi, son 5 yılın zirvesi ise bu yılın başındaki 302 dolar seviyesi olarak hesaplanıyor.

270-305 DOLAR ARASI DALGALANMA SİNYALİ

Analistler yakın tarihli zirve olan 300 dolar seviyesinin önemli olduğunu belirtirken Merkez Bankası’nın yeni adımları sonrası mevduat faizlerinde dengelenme sağlanana kadar 270-305 dolar arası dalgalanma yaşanacağına işaret ediyor. Garanti Yatırım’ın Glokal Barometre BIST100’da aylık performansta zirvenin korunduğu, kısa vadeli görünümde dalgalı eğilimin ise sürebileceği belirtildi. Analizde beklenenden yüksek açıklanan faiz artırımı sonrasında TL’deki değer artışı kaynaklı olarak dolar bazında endeksin sene başında öngördükleri 300-305 dolar aralığını test ettiği kaydedildi..

Analizde, teknik görünümde dip formasyonu hedefine ulaşılması sonrasında, temel başlıklara hassasiyetin kısa vadede oynaklığı artırdığı kaydedilerek KKM’yi azaltmayı hedefleyen düzenlemeler ile beklentiler üzerindeki faiz artırımının ardından kurumsal yatırımcıda iştah kaybı, gelişen piyasalarda baskı, yurtiçinde mevduat faizinde artış potansiyeli, aracı kurum kredi faiz artışı riski ?ve ortak satışlarının oynaklığı artıran başlıklar olduğu vurgulandı. Halka arz endeksi ise TL cinsi olarak yüzde 106,3, dolar cinsi yüzde 60,9 yükseliş gösterdi.

HALKA ARZ ENDEKSİNİN 8 AYLIK GETİRİSİ YÜZDE 91

Halka arz endeksinde yer alan şirketlerin ve özellikle yeni halka arzların tavan serisini sürdürmesi endeksteki yükselişi körüklüyor. Her ne kadar halka arz şirketlerinin tavan serisi konusunda piyasa uzmanları dinamikleri bozduğu konusunda yoğun endişelerini dile getirseler ?de sonbaharda halka arzların daha da hızlanacağı haberleri geliyor. Halka arz endeksinin 8 aylık getirisi TL cinsi yüzde 91,71 olurken, son bir yıldaki yükselişi yüzde 310.4 olarak dikkat çekti. Ağustos ayında ise halka arz endeksi TLcinsi yüzde 30,35 getiri sağladı. Yılbaşından bu yana halka arz endeksinin dolar cinsi getirisi ise yüzde 34,75 oldu.

HİSSE SENEDİ PİYASALARINA 1.7 MİLYAR DOLARLIK GİRİŞ

Sadece BIST100 ve halka arz endeksi değil tabii ki getiri sağlayan. Borsada seçim sonrası tam bir coşku yaşandı. Bankacılık endeksi de yabancı yatırımcı beklentisi ve hafif de olsa girişleriyle en iyi performans gösteren endeksler arasında yer aldı. Bankacılık endeksi TL cinsi 31 Mayıs’tan bu yana yüzde 75,9 getiri sağlarken döviz cinsi de bankacılık endeksi yüzde 37,33 yükseliş gösterdi. Yabancı yatırımcı cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında hisse senedi piyasalarına 18 Ağustos itibariyle 1.7 milyar dolarlık giriş yaptı. Son haftalarda da özellikle Merkez Bankası’nın şok faiz artırımı sonrasında artan yabancı girişine yönelik beklentiler ve haberle bankacılık endeksindeki yükseliş devam etti. Bankacılık endeksi ağustosun son işlem gününü ise negatif kapattı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x