İtalya Parlamentosu, kayıp Vatikanlı kızlara dair soruşturma komisyonu kuracak

İtalya’da parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi, 1983 yılında esrarengiz şekilde Roma’da ortadan kaybolan Vatikan vatandaşı Emanuela Orlandi ve Mirella Gregori’nin akıbetlerine ilişkin soruşturma komisyonu kurulması teklifini oy birliğiyle onayladı.

Teklif, oylamaya katılan 245 milletvekilinin oy birliğiyle genel kurulda kabul edildi ve öneri, Senato’ya gönderildi. Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’ndaki oylamayı Emanuela Orlandi ile Mirella Gregori’nin aileleri de takip etti.

Soruşturma komisyonu kurulması teklifini veren muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi (M5S) Grup Başkanvekili Frencesco Silvestri, “Bugün tarihi bir gün. Benim teklifim üzerine Meclis, Emanuela Orlandi ve Mirella Gregori’nin kaybolmalarıyla ilgili soruşturma komisyonu kurulmasına yeşil ışık yaktı. Senato da bunu onaylarsa bu aileler için, halk için ve ülkemizin onuru için harika bir haber olacak.” dedi.

Emanuela Orlandi’nin akıbetine dair yıllardır mücadelesini tek başına sürdüren ağabeyi Pietro Orlandi de “Bir soruşturma komisyonu kurulması için daha önce de teklifler verilmiş ama hep ilk aşamada kalmıştı ama ilk kez bu noktaya gelindi. Hakikate ulaşacağımızdan çok eminim.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir