Finlandiya Cumhurbaşkanı Külliye’de; Erdoğan’ın Helsinki’nin NATO üyeliğine yeşil ışık yakması bekleniyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüşüyor. 

Görüşmede Finlandiya’nın NATO üyeliğinin ele alınması, toplantıların ardından da Erdoğan’ın kuzey ülkesinin NATO üyeliğine yeşil ışık yakması bekleniyor. 

Erdoğan, Finlandiya Niinistö’yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı. 

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti;

“Türkiye-Finlandiya ilişkileri tüm veçheleriyle gözden geçirilecek, işbirliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacaktır.

Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra, NATO Madrid Zirvesi marjında imzalanan Üçlü Muhtıra temelinde Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ile güncel bölgesel ve küresel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması da öngörülmektedir.”

Finlandiya, İsveç’siz üyeliğe açık

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik topyekun işgal girişimini başlatmasının ardından NATO üyeliğine başvurmuştu. Türkiye, iki ülkenin, “terör örgütlerine ılımlı yaklaşımı” nedeniyle üyeliğe destek vermemişti. Türkiye, ilerleyen zamanda İsveç’in hala gerekli talepleri karşılayamadığını, ancak Finlandiya’nın tek başına üye olmasına sıcak bakabileceklerini söylemişti. 

Finlandiya, uzun süre İsveç’ten ayrı NATO’ya katılma fikrine mesafeli dursa da martta duruşunu değiştirdi.

Finlandiya parlamentosu, 1 Mart’ta ülkenin NATO üyesi olmasına izin veren yasa tasarısını kabul ederek, Helsinki’nin İsveç’ten ayrı olarak ittifaka üye olmasının önünü açtı. 

Dün de Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini ayrı ayrı yürütüp yürütmeyeceğine ilişkin bir soruya Niinistö, şu yanıtı verdi:

“Tek başımıza ilerlemiyoruz fakat üye olabileceğimiz gözüküyor. Çünkü Finlandiya, beklenen her şeyi yaptı. NATO üyeliğine başvurdu ve Türk hükümetiyle Madrid’de başlayan müzakereler yaptık. Bence gerekli her şeyi yerine getirdik. Şimdi onay için bekliyoruz.”

Ankara’nın bugün Finlandiya’ya yeşil ışık yakması durumunda Finlandiya’nın NATO’ya katılım anlaşması TBMM’de oylanacak. 

Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO ülkeleri, Finlandiya ile İsveç’in katılım anlaşmalarını ulusal meclislerinden geçirdi. 

Erdoğan, “Sözümüzü tutacağız” demişti

Erdoğan, geçen hafta partisinin grup toplantısında Finlandiya’nın üyeliğine yeşil ışık yakacağının sinyalinin vererek, “Süreç neyse o süreci işleteceğiz. Üstümüze düşen görevi yapacağız. Verdiğimiz sözü tutacağız. Cuma günü gelsin Sayın Cumhurbaşkanı ile bir görüşüp verdiğimiz sözün gereğini yerine getireceğiz” demişti.

Batı, iki ülkenin üyeliklerinin temmuzda Litvanya’da yapılacak zirveye yetişmesini istiyordu.

Niinistö Kahramanmaraş ve Anıtkabir’i ziyaret etti

Niinistö dün, 6 Şubat’ta gerçekleşen büyük depremlerin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ı ziyaret etti.

Konteyner kent ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Niinistö, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Finlandiya’nın NATO üyeliği konusundaki “Üstümüze düşen görevi yapacağız, verdiğimiz sözü tutacağız.” sözlerine ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Niinistö, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı görüşmeye ilişkin, “Erdoğan’ı uzun süredir biliyorum. (Erdoğan’ın) Önemli mesajları olduğuna eminim.” ifadelerini kullandı.

Resmi temaslar için Ankara’ya gelen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Anıtkabir’e ziyaret gerçekleştirdi. Niinistö, ziyaretinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir