Emeklilik için başvuran EYT’liler en çok bunu merak ediyor: İlk maaşlar hangi tarihte yatacak? Emekli sicil numarası detayı…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yapılan kanun düzenlemesi, 3 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. EYT düzenlemesiyle ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkı kazandı, sonraki yıllarda da emeklilik hakkı kazananların sayısı 5 milyona kadar çıkacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, EYT’lilerin ilk emekli maaşı için Nisan ayını işaret etti ancak ayın kaçında emekli maaşlarının ödeneceği net değil..

EYT’LİLER İLK MAAŞINI HANGİ TARİHTE ALACAK?

Konuyla ilgili merak edilen soruları yanıtlayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürü Yavuz Kurt, EYT’lilerin hangi gün başvuru yapmış olduğuna bakılmaksızın emekli aylıklarının 1 Nisan’dan itibaren hesaplanacağını söyledi.

EMEKLİ SİCİL NUMARANIZIN SON HANESİNE GÖRE

Kurt şunları söyledi:
“Vatandaşlarımız nisan ayının 17’si ile 26’sı arasında emekli sicil numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihte maaşlarını alacak. BAĞ-KUR’lular ise Nisan 25 ile 28 arasında maaşlarına kavuşabilecek. Ayrıca emeklilik dilekçelerine belirttikleri banka şubesinden maaşlarını alabilirler.”

EYT’liler e-Devlet’e giriş yaparak kendilerine tahsis edilen emekli sicil numaralarını öğrenebilir. Emekli sicil numaralarının belirlenmesinin ardından tüm maaşların yatacağı tarih de kesinleşmiş olacak.

EMEKLİLİĞİ ONAYLANANLAR NASIL ÖĞRENECEK?

Kurt, ister e-Devlet isterse de SGK şubeleri aracılığıyla yapılmış olsun, tüm başvurularda onay süreci sonrası formda bulunan iletişim numarasına SMS mesaj gönderileceğini söyledi.

Kurt, SMS dışında emeklilik başvurusu durumunu öğrenmek isteyenler için şunları söyledi:
“Ayrıca vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden emeklilik sorgulama bağlantısından maaşlarının bağlanıp bağlanmadığını öğrenebilir. Vatandaşlarımız mart ayında başvurularını yaptılarsa 1 Nisan’dan itibaren emeklilik aylıklarını hak etmiş olacaklar. EYT kapsamındaki vatandaşlarımızın yasanın yürürlüğe girdiği 3 Mart’tan itibaren aynı ay içinde farklı günlerde yaptığı başvuruların birbirinden hiç farkı yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir