95 milyon dolarlık davanın detayları… Ticaret Mahkemesi… Yargıtay… Tuncay Özkan paranın peşini bırakmıyor

Fahrettin Öztürk

Para kaynağının ne olduğu belli olmayan Kanaltürk TV 2004 yılında kuruldu.

Sahibi olarak adı geçse de, Kanaltürk sahibi gibi konuşsa da Tuncay Özkan’ın televizyonu kuran şirkette resmi hissesi yok. Ancak hisse sahibi Kanaltürk ile ilgili davalar açarak satışa itiraz etti: O kişi, göstermelik hissedardı. Ticaret hukukunda bu durum “Saman Adam” olarak tanımlanıyor.

Kanaltürk’ün “Saman Adamı” Ahmet Burak Mızrak idi.

Ahmet Burak Mızrak, Tuncay Özkan’ın yeğeni. İstanbul Ticaret Mahkemesinde “Kanaltürk değerinden daha az miktara satıldı” diyerek dava açan kişi bu isim, yani Kanaltürk’ün yasal sahibi…

Tuncay Özkan, Kanaltürk hisselerini Ahmet Burak Mızrak üzerinden kontrol ediyor.

Ama önce Tuncay Özkan’ın açıklamalarıyla satış sözleşmesindeki çelişkileri anlatalım. Ardından da resmi hisse sahibi olmamasına rağmen neden mahkemelere gittiğini…

KANALTÜRK’E CİNER TALİPTİ

Kanaltürk dört yıl yayın faaliyeti sürdürdü.

Tuncay Özkan’ın iddiasına göre çalışanların SGK primini ödeyemediği için çok borçlandı.

Kanaltürk’ü 2008 yılında FETÖ’cü Akın İpek’e 30 milyon dolara sattı.

Satış sözleşmesine göre FETÖ, Kanaltürk’ün hisse sahiplerine 30 milyon dolar verecekti.

Ancak Tuncay Özkan’ın açıklamasına göre, Kanaltürk 25 milyon dolara satıldı.

Satış sözleşmesindeki 5 milyon dolarlık ayrıntıyı birazdan anlatacağız…

Fakat önce kısa bir hatırlatma…

Tuncay Özkan, Kanaltürk’ün satışı gerçekleştikten sonra TV ekranlarından FETÖ’ye dakikalarca teşekkür etti.

Tuncay Özkan’ın konuşmasını tekrar hatırlatmakta fayda var:

“Alanlara teşekkür ediyorum. Koza Grubu’na buradan teşekkür ediyorum. Koza Grubu eğer gelip almasaydı yarın bu malların tamamı haraç mezat satılacaktı. Koza Grubuna hayırlı uğurlu olsun. ‘Neden o gruba satıldı’ diyorlar. Başka birileri geldi de biz onlara satmadık mı?”

Odatv’nin aldığı bilgilere göre Ciner Grubu Kanaltürk’e 16 milyon dolar teklifte bulundu. Tam el sıkışılacakken devreye FETÖ girip Kanaltürk’e 30 milyon dolar teklif verdi. Tuncay Özkan bu sebeple kanalı FETÖ’ye sattı, Ciner Grubu da Ufuk Güldemir’den Habertürk’ü satın aldı.

Tuncay Özkan’ın sözlerine devam edelim:

-“Gruba teşekkür ediyoruz. Gösterdikleri ilgi ve yardım için. 25 milyon dolara satıldı. 20 milyon dolar da borç var. Sadece 10 milyon doları vergi ve SSK borcu. Sanki sosyal demokrat arkadaşlar, başka arkadaşlar gelmişte vermemişiz gibi. Koza Grubu almayabilirdi, gelirdi hacizden alırdı.”

Bu konuşmada Tuncay Özkan, Kanaltürk’ün 25 milyon dolara satıldığını 20 milyon doların da borçlara gittiğini iddia ediyor.

Peki bu bilgiler doğru mu?

25 MİLYON DEDİ

30 MİLYON DOLARA ANLAŞTI

Tuncay Özkan nedense para konusunda hep çelişkili bilgiler vermekle biliniyor.

Karamehmet Grubu’ndan aldığı transfer ücreti konusunda da hep farklı rakamlar verdi:

-Para almadım.

-3 milyon dolar aldım.

-5 milyon dolar aldım.

Karamehmet Grubu ile parasal ilişkilerine girmek istemiyoruz, konuyu dağıtmayalım.

Sözleşmeye dönersek…

Odatv’nin, Kanaltürk’ün satış sözleşmesini yayınladığı haberde Tuncay Özkan’ın “Kanaltürk 25 milyon dolara satıldı” açıklamasının aksine, satış sözleşmesindeki rakam; 30 milyon dolar olarak gözüküyor.

FETÖ ile yapılan sözleşmenin 7’nci maddesine göre Kanaltürk’ün bağlı olduğu “Yaşam Televizyon Yayın Hizmetleri” ve iştiraklerinin toplam bedeli 30 milyon dolar olarak belirlendi.
Yani borç, Tuncay Özkan’ın iddia ettiği gibi 20 milyon dolar değil!

Resmi belgeye göre borç, 12 milyon dolar…

Peki, 18 milyon dolar neredeydi?

Toparlarsak:

Kanaltürk 30 milyon dolara satıldı. Bunun 25 milyonu peşin alındı.

Satış sözleşmesinde 5 milyon dolarlık fark için de özel bir madde koyuldu. FETÖ, Kanaltürk’e açılan idari davaların sonucuna göre 5 milyon doları Kanaltürk hissedarlarına ödemeyi taahhüt etti. Ancak bu ödemenin yapılıp yapılmadığı bilinmiyor.

MAHKEME REDDETTİ

TUNCAY ÖZKAN YARGITAY’A GİTTİ

Aradan yıllar geçti.

“Saman Adam” Ahmet Burak Mızrak, Kanaltürk’ün değerinden daha aza FETÖ’cü Akın İpek’e satıldığını iddia ederek, İstanbul Ticaret Mahkemesi’ne dava açtı.

Dava dosyasına giren iki bilirkişi raporunda kanalın değerinin 75 ve 95 milyon dolar olduğu ifade edildi. Bir kanal için bu derece büyük maddi değerin olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu. Habertürk, o dönem 35 milyon dolara satıldı.

Aynı davaya Tuncay Özkan da müdahil olmak istedi. Dava dosyasına dilekçe vererek Kanaltürk’ten hak talep eden Tuncay Özkan’a mahkemeden beklemediği yanıt geldi.

Mahkeme, Tuncay Özkan’ın davaya müdahil olma talebini “Kanaltürk’te hisse sahibi değil” ve “satış sözleşmesinde de resmi olarak yer almıyor” diyerek reddetti.

Tuncay Özkan, kararı Yargıtay’a taşıdı. Şimdi dosya Yargıtay’da ve verilecek kararı bekliyor.

Kanaltürk’te hissesi olmadığı halde satışından para almak isteyen Tuncay Özkan paranın peşini bırakmayacak gibi gözüküyor.

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/yazarlar/can-ozcelik/tuncay-ozkan-ile-feto-nun-95-milyar-dolarlik-kavgasi-belgeler-ne-diyor-konu-istanbul-mahkemelerinde-278369

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/siyaset/kulliye-deki-kostebek-chp-deki-kostebek-erdogan-sisman-sevmez-279111

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/guncel/feto-birden-eski-defteri-acti-tuncay-ozkan-uzerinden-95-milyon-dolarlik-vurgun-o-video-delil-gosterildi–276416

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir